Nákup stíhačiek F-16 je cenový podfuk USA. Mig-29 boli doteraz dobre a zrazu nie. Do roku 1998 stála F-16 približne 18 miliónov dolárov - Slovakia4 Kontakt: 9612497@mail.ru.................................................... - UNREGISTERED VERSION

Перейти к контенту

Главное меню:

Nákup stíhačiek F-16 je cenový podfuk USA. Mig-29 boli doteraz dobre a zrazu nie. Do roku 1998 stála F-16 približne 18 miliónov dolárov

NOVINKY


Nákup stíhačiek F-16 je cenový podfuk USA. Mig-29 boli doteraz dobre a zrazu nie.  

Do roku 1998 stála F-16 približne 18 miliónov dolárov, ale počas vojny do Iraku závratne stúpla jej cena na 108 miliónov dolárov. Celkom vtipné. Je tak nad slnko jasnejšie, že ide o nafúknutú a nereálnu cenu jeho amerického výrobcu Lockheed Martin. A túto nereálnu cenu má znášať aj slovenský daňový poplatník ? To už sa prieči nielen zdravému rozumu. F-16 existujú od  roku 1974 a hoci prešli desiatimi modernizáciami, tak trup lietadla ostal nezmenený. F-16 má jeden motor, pričom napr. Mig-29 má motory dva. Čo ak teda vypadne na F-16 jeden motor ?

Prevádzka Mig-29 je síce drahšia, ale je to útočnejší stroj. A prečo vlastne kupujeme starý model výrobcu Lockheed Martin, ak vláda USA už objednala výrobu úplne nového typu F-35. USA kupujú celkovo 2443 lietadiel F-35 (nie F-16). Dňa 23. novembra 2016 boli podpísané kontrakty na 10. výrobnú dávku zo strany americkej vlády.

Inými slovami kupujeme päťnásobne predražené americké stroje F-16.

Slovensko nemá štátny rozpočet ako západné krajiny. Nákup stíhačiek či už amerických F-16 verzia BLOCK 70 alebo švédskych Gripen je luxus. V situácii kedy máme nedostavané diaľnice, chýba 700.000 bytov oproti iným krajinám na počet obyvateľov, nízke penzie sú realitou a rodinné prídavky skôr výsmechom obyvateľstvu, ideme kupovať predražené stíhačky. Úplná komédia na slovenský spôsob.

Pre túto vládu ale aj tie predchádzajúce je pojem transparentné výberové konanie len fráza a nechápu jej zmysel. Väčšina výberových konaní na Slovensku sú netransparentné alebo navonok transparentné ale s dopredu pripraveným dodávateľom. Toto už od začiatku deväťdesiatich rokov funguje vo všetkých postsocialistických krajinách nielen na Slovensku vďaka bývalým eštebákom, ktorí s týmito metódami práce začali. V západných krajinách je to ošetrené zákonmi osobnej hmotnej zodpovednosti za vykonávanie verejnej funkcie. Najlepšie sú na tom škandinávske krajiny, kde korupcia nepresahuje 3 % z celkovej hodnoty tovarov a služieb, ktoré sa nakupujú. Radikálne riešenia ako sú v Číne radšej nespomínam hoci sú mi veľmi sympatické.

Osobne neodporúčam už žiadne investičné výdavky do armády, ale dobudovať diaľnice a doriešiť sociálne otázky, ktoré zužujú občanov Slovenska.

Ak sme doteraz vedeli byť v NATO aj so súčasnými Mig -29, tak asi by to šlo tak aj naďalej. Na mieste vlády by som sa dohodol s Rusmi na zľave. Ročne nás stojí údržba Mig-29 celkovo 50 mil. eur.

Ak by klesla cena údržby Mig-29 na 30 mil. eur ročne, bolo by to pre štátny rozpočet a cash-flow lepšie a prijateľnejšie ako nákup F-16 za 2 miliardy eur a  mohli sme radšej opraviť mnohé staré cesty a chodníky na Slovensku.

Načo vlastne kupujeme 14 stíhačiek ? Kde ich využijeme ? Je na škodu Slovensku ak vždy v zásadných veciach rozhodujú politické úvahy a nie sociálno-ekonomické fakty pri riadení štátu.

Viktor Béreš

http://viktorberes.blog.pravda.sk/2018/07/15/nakup-stihaciek-f-16-je-cenovy-podfuk-usa-mig-29-boli-doteraz-dobre-a-zrazu-nie/

 
Назад к содержимому | Назад к главному меню